Робоча поїздка Президента до с. Посад-Покровське

Дата: 23.03.2023 22:38

Робоча поїздка на Херсонщину. Село Посад-Покровське, де внаслідок повномасштабної агресії Росії пошкоджено багато будинків та об’єктів соціальної інфраструктури. Зараз тут триває відновлення електро- та водопостачання, відбудовується медична амбулаторія, люди повертаються.

Оглянули Пункт Незламності та один із мобільних будинків, які встановлено у селі.

Поспілкувався з місцевими мешканцями про актуальні питання та потреби. Усе відновимо, усе відбудуємо. Так само, як і кожне місто і село, яке постраждало від окупантів.

____

Working trip to Kherson region. The village of Posad-Pokrovske, where many houses and social infrastructure facilities were damaged as a result of the full-scale aggression of Russia. Currently, the restoration of electricity and water supply is underway here, the medical clinic is being rebuilt, and people are returning.

We inspected the Point of Invincibility and one of the mobile homes installed in the village.

Talked with local residents about current issues and needs. We will restore everything, we will rebuild everything. Just like every city and village that suffered from the invaders.