Коли розділяєш щастя з дитиною, його стає більше
Від початку війни в Україні збільшилася кількість дітей, чиї родини потрапили у складні життєві обставини та тимчасово не можуть забезпечувати їм належне виховання та розвиток.
Послуга патронату над дитиною — не нова. Проте потреба в ній дуже висока і в умовах війни продовжує зростати. Розвивати таку послугу покликаний проєкт Україна для кожної дитини.
З метою розвитку сімейних форм виховання та створення сімей патронатних вихователів, відділ служби у справах дітей Чорнобаївської сільської ради інформує сім’ї, які бажають створити сім’ї патронатних вихователів.
Патронат над дитиною: що потрібно знати?
Що таке патронат над дитиною?
Це комплексна послуга, що передбачає тимчасовий догляд, виховання та реабілітацію дитини в сім’ї патронатного вихователя. Її надає патронатний вихователь і помічник (як правило це повнолітній член сім’ї, проте може бути інша повнолітня особа).
Дитина чи діти перебувають під патронатом:
- у період подолання батьками складних життєвих обставин (СЖО);
- та/або у період ухвалення рішення щодо подальшої долі дитини (усиновлення, влаштування до прийомної сім’ї, ДБСТ, під опіку тощо), якщо неможливо повернути дитину в сім’ю.
Які обов’язки патронатного вихователя?
- Створити дитині умови для проживання, навчання, розвитку;
- Забезпечити одягом, взуттям, харчуванням, засобами для навчання і розвитку тощо (на це держава виділяє кошти – залежно від віку дитини – від 2,5 прожиткового мінімуму на місяць);
- Забезпечити доступ до послуг, визначених договором про патронат над дитиною;
- Сприяти контактам дитини з батьками, іншими законними представниками, родичами, крім випадків, коли батьки позбавлені батьківських прав або в судовому порядку обмежені у праві спілкування з дитиною.
Хто може бути кандидатом в патронатні вихователі?
Може бути повнолітня особа, в тому числі фізична особа-підприємець, яка має бажання виконувати обов’язки патронатного вихователя на професійній основі.
Також кандидат повинен мати:
• досвід виховання дитини;
• відповідні житлові умови у своїй оселі, щоб надавати послуги з догляду, виховання й реабілітації дитини;
• кандидата у помічники патронатного вихователя.
Для початку роботи кандидат у патронатні вихователі та помічник мають пройти відповідне навчання та отримати рекомендацію.
Хто може бути кандидатом в помічники патронатного вихователя?
Повнолітня особа:
● член сім’ї кандидата в патронатні вихователі
● інша повнолітня особа, яка виявила бажання надавати допомогу у догляді за дітьми, влаштованими до сім’ї патронатного вихователя, відповідає вимогам та пройшла навчальний курс підготовки спільно з кандидатом у патронатні вихователі. Наприклад, поряд живе знайома жінка (чоловік) чи родичка, людина з якою погодилась працювати кандидат у патронатні вихователі.
Хто не може бути кандидатом у патронатні вихователі та помічники?
• обмежені у дієздатності;
• визнані недієздатними;
• позбавлені батьківських прав, якщо ці права не були поновлені;
• були усиновителями (опікунами, піклувальниками, прийомними батьками, батькамивихователями) іншої дитини, але усиновлення було скасовано або визнано недійсним (було припинено опіку, піклування чи діяльність прийомної сім'ї або дитячого будинку сімейного типу) з їхньої вини;
• перебувають на обліку або на лікуванні у психоневрологічному чи наркологічному диспансері;
• зловживають алкогольними напоями або наркотичними засобами;
• не мають постійного місця проживання та постійного заробітку (доходу);
• страждають на хвороби, перелік яких затверджений центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров'я;
• є іноземцями, які не перебувають у шлюбі, крім випадків, коли іноземець є родичем дитини; • були засуджені за кримінальні правопорушення проти життя і здоров'я, волі, честі та гідності, статевої свободи та статевої недоторканості особи, проти громадської безпеки, громадського порядку та моральності, у сфері обігу наркотичних засобів, психотропних речовин, їх аналогів або прекурсорів…, або мають непогашену чи не зняту в установленому законом порядку судимість за вчинення інших кримінальних правопорушень;
• за станом здоров'я потребують постійного стороннього догляду;
• є особами без громадянства; • перебувають у шлюбі з особою, яка відповідно до пунктів 3, 4, 5, 6, 8 і 10 статті 212 СК України не може бути усиновителем.
• інші особи, інтереси яких суперечать інтересам дитини.
Також, патронатним вихователем не може бути той, хто виховує власних дітей до 3 років, дитину з інвалідністю, яка має обмеження життєдіяльності, є опікуном, піклувальником, прийомним батьком/матір’ю чи батьком/матір’ю-вихователем. Це зроблено з урахуванням найкращих інтересів дітей, які вже виховуються в сім’ї.
Яких дітей влаштовують під патронат?
До сім'ї патронатного вихователя можуть бути влаштовані діти, які перебувають у складних життєвих обставинах, батьки яких не можуть (чи не хочуть, або не здатні) забезпечувати їх потреби у розвитку. У тому числі:
- діти, які залишилися без батьківського піклування;
- діти, батьки яких тимчасово не можуть виконувати батьківські обов’язки і звернулись із заявою до Служби у справах дітей про тимчасове влаштування дитини;
- малолітні чи неповнолітні вагітні, а також неповнолітні породіллі з немовлям, які залишилися без батьківського піклування або перебувають у складних життєвих обставинах.
Важливо: у сім'ю патронатного вихователя можуть бути одночасно влаштовані діти, які є рідними братами /сестрами, або діти, які виховувалися в одній сім'ї. Виключення: загальна кількість дітей визначається наявністю умов для проживання, догляду, виховання та реабілітації кожної такої дитини, зазначених у договорі про умови запровадження патронату.
Скільки часу перебувають діти у патронатній сім’ї?
За законом, діти у патронатній родині можуть перебувати до трьох місяців (оптимальний термін). У разі потреби, за рішенням органу опіки та піклування термін може бути продовжений до 6 місяців.
Служба у справах дітей має ухвалити рішення:
● дитина повертається в біологічну сім'ю;
● чи їй шукають іншу сім’ю
Під час надзвичайного або воєнного стану строк перебування дитини під патронатом може бути продовжено більше ніж на 6 місяців:
● на період розгляду судом справи про позбавлення батьків дитини батьківських прав;
● або відібрання дитини у батьків без позбавлення батьківських прав, але не довше ніж на 1 місяць після набрання законної сили рішенням судді.
Важливо: термін перебування визначається потребою, з урахуванням обставин, які спричинили влаштування.
Які кроки потрібно пройти кандидатам, щоб стати патронатними вихователями?
Процедура створення патронатної сім’ї може займати декілька місяців. Кожен охочий має пройти орієнтовно шість кроків.
Крок 1.
Звернутися до Служби у справах дітей за місцем свого проживання.
Контактний телефон відділу служби у справах дітей Чорнобаївської сільської ради: +380955037691.
Крок 2.
Подати заяву про намір стати патронатним вихователем та необхідні документи:
• заяву про згоду на влаштування дитини до сім’ї патронатного вихователя від усіх членів сім’ї, а також осіб, які фактично проживають разом з кандидатом у патронатні вихователі, в тому числі біологічних дітей, якщо вони досягли такого віку та розвитку, що можуть її висловити;
• висновки про стан здоров’я кандидата у патронатні вихователі, добровільного помічника та осіб, які фактично проживають разом з ним, складені за формою згідно з додатками 4 і 5 до Порядку провадження органами опіки та піклування діяльності, пов’язаної із захистом прав дитини, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24 вересня 2008 р. № 866 «Питання діяльності органів опіки та піклування, пов’язаної із захистом прав дитини».
• довідки про відсутність (наявність) судимості або обмежень, передбачених кримінальним процесуальним законодавством, кандидата у патронатні вихователі та членів сім’ї, які досягли 14-річного віку і проживають разом з ним;
А також потрібно надати копії таких документів:
• паспортів кандидата у патронатні вихователі та добровільного помічника або за технічної можливості електронні копії паспорта громадянина України (через портал «Дія»)
• свідоцтва про шлюб або інший документ, що підтверджує родинні стосунки або сімейні відносини кандидата у патронатні вихователі та добровільного помічника;
• документа, що підтверджує право власності або користування житловим приміщенням.
Крок 3.
Пройти первинний відбір та отримати направлення на навчання.
Служба у справах дітей аналізує подані документи та разом з працівниками соціального закладу обстежує сімейну ситуацію та умови проживання кандидата у патронатні вихователі, а також оцінюють психологічну сумісність кандидата в патронатні вихователі та кандидата в помічники. У разі позитивного результату видають направлення на навчання.
Крок 4.
Пройти навчання та отримати рекомендацію про можливість надання послуги патронату (1 місяць).
Підготовку кандидата у патронатні вихователі проходить разом зі своїм кандидатом у помічники. Навчання організовує обласний центр соціальних служб. Останній етап навчання тренери проводять вдома у патронатного вихователя. На місці тестують наявні умови на відповідність безпеки, комфортності для дитини, програють сценарії різних ситуацій, що можуть трапитись при наданні послуги патронату над дитиною.
Крок 5.
Укласти договір про умови запровадження патронату (створення сім’ї патронатного вихователя).
Його підписує патронатний вихователь зі Службою у справах дітей. Впродовж 3 днів інформацію про патронатного вихователя та добровільного помічника вносять до Єдиного банку даних про дітейсиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, і сім’ї потенційних усиновлювачів, опікунів, піклувальників, прийомних батьків, батьківвихователів.
Крок 6.
Отримати поворотну фінансову допомогу – резервні кошти.
Патронатній родині можуть виділити поворотні кошти, коли до них привозять влаштовувати дітей. 10-12 тисяч гривень на одяг, їжу та інші потреби дітей.
Патронатний вихователь та його помічник мають раз на рік проходити обов’язкове медичне обстеження та навчання з підвищення кваліфікації.
Яка підтримка патронатної сім’ї та хто її надає?
Порядок оплати послуг патронатного вихователя та виплати соціальної допомоги на утримання дитини в сім'ї патронатного вихователя затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 16 березня 2017 року № 148. Кошти йдуть з державного бюджету.
Оплата послуг патронатного вихователя включає:
• грошове забезпечення у період догляду за дитиною у розмірі 3 мінімальних зарплати на місяць (3,5 — для ФОПів з урахуванням, що вони самостійно сплачують ЄСВ та єдиний податок) • у період очікування дитини — 1 мінімальна заробітна плата.
Сума виплат збільшується на 10%, якщо під патронат влаштовують дитину віком до одного року, дитину з інвалідністю, неповнолітню вагітну, ВІЛ-інфіковану дитину або коли одночасно влаштовано троє і більше дітей.
Оплата послуг помічника патронатного вихователя: Грошове забезпечення послуг помічника — 1 мінімальна зарплата на місяць*.
* з 01.04.2024 розмір мінімальної заробітної палати на місяць становить 8000 грн.
Соціальні виплати на дітей, влаштованих до сім’ї патронатного вихователя:
Щомісяця на кожну дитину нараховують соціальну допомогу:
2,5 прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку,
для дитини з інвалідністю – 3,5 прожиткового мінімуму.
Усі ці кошти витрачаються на харчування, навчання, виховання та інші потреби дитини.
За детальною інформацією звертайтеся до відділу Служби у справах дітей Чорнобаївської сільської ради у робочі дні (з понеділка по п’ятницю з 9.00 до 16.00 години) за телефоном: +38 095 503 76 91.
Дізнайтеся, як прийняти дитину в родину, на dity.gov.ua