Профілактика отруєння бджіл пестицидами
Із настанням періоду цвітіння медоносних культур, постає питання охорони і захисту бджіл від отруєнь, внаслідок масового застосування засобів захисту рослин на полях.
Головне управління Держпродспоживслужби в Херсонській області звертає увагу виробників сільськогосподарської продукції, що відповідно до Закону України «Про бджільництво», Інструкції з профілактики та встановлення факту отруєння бджіл засобами захисту рослин, затвердженої наказом Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України від 19.02.2021 №338 (далі – Інструкція), юридичні та фізичні особи, які застосовують засоби захисту рослин, зобов’язані забезпечити охорону бджіл від отруєння пестицидами.
Дотримання простих правил, передбачених діючим законодавством України (Закони України «Про пестициди і агрохімікати», «Про бджільництво», Інструкції з профілактики та встановлення факту отруєння бджіл засобами захисту рослин, Державних санітарних правил «Транспортування, зберігання та застосування пестицидів у народному господарстві» ДСП 8.8.1.2.001-98), дозволить уникнути непорозумінь між аграріями та пасічниками, адже аграрне виробництво та бджільництво залежні одне від одного.
Так, з метою профілактики отруєння бджіл пестицидами юридичні та фізичні особи, які застосовують засоби захисту рослин повинні дотримуватись таких правил:
- застосовувати засоби захисту рослин, які пройшли державну реєстрацію та включені до Державного реєстру пестицидів і агрохімікатів, дозволених до використання в Україні. Застосування засобів захисту рослин повинно здійснюватися згідно з науково обґрунтованих регламентів застосування препаратів (норми витрат, кратності обробок, обмеження щодо способу, періоду обробок, строків останньої обробки до збирання врожаю тощо);
- до роботи із засобами захисту рослин допускати осіб, які пройшли медичний огляд, спеціальну підготовку, мають дійсні свідоцтва про навчання з питань безпечного поводження з пестицидами та посвідчення на право роботи з пестицидами;
- вживати всіх заходів з метою попередження отруєння бджіл;
- завчасно повідомляти органи місцевого самоврядування про заплановане застосування засобів захисту рослин шляхом надання повідомлення про застосування засобів захисту рослин (далі – завчасне повідомлення) за три доби до запланованого їх застосування;
- завчасне повідомлення подати до органів місцевого самоврядування, на адміністративній території яких (з урахуванням відстані 10 кілометрів від зовнішнього периметру території застосування засобів захисту рослин) планується застосування засобів захисту рослин. У разі якщо територія, на якій планується застосовування засобів захисту рослин, знаходиться на адміністративній території двох чи більше органів місцевого самоврядування (з урахуванням відстані 10 кілометрів від зовнішнього периметру території застосування засобів захисту рослин), завчасне повідомлення подається до всіх таких органів місцевого самоврядування.
Завчасне повідомлення повинно містити таку інформацію:
- дата і час початку робіт із застосування засобів захисту рослин;
- територія майбутнього застосування засобів захисту рослин (площа (га), кадастровий номер (за наявності), місце знаходження ділянки тощо);
- назва препарату, діючі речовини та клас небезпеки запланованих до застосування засобів захисту рослин;
- спосіб (метод) застосування засобів захисту рослин;
- терміни ізоляції бджолиних сімей відповідно до класу небезпеки засобів захисту рослин;
- прізвище, ім’я та по батькові (за наявності) для фізичних осіб або повне найменування для суб’єктів господарювання;
- дані для зв’язку з фізичними особами та суб’єктами господарювання (номер телефону та адреса електронної пошти);
- відомості про сільськогосподарську культуру, що обробляється засобами захисту рослин.
Завчасні повідомлення про використання засобів захисту рослин на одній земельній ділянці (декількох земельних ділянках в одній місцевості) повинні подаватися кожного разу фізичними особами та суб’єктами господарювання до органів місцевого самоврядування в разі використання засобів захисту рослин.
Доведення змісту завчасного повідомлення до відома власників пасік здійснюється шляхом його опублікування на офіційній інтернет-сторінці органів місцевого самоврядування або в засобах масової інформації місцевого рівня або оголошення завчасного повідомлення по радіо та/або телебаченню місцевого рівня, а також шляхом його надсилання особистим повідомленням на телефон чи на електронну адресу, зазначені під час реєстрації або кочівлі пасіки.
- Усі роботи із засобами захисту рослин слід проводити у вечірні та ранкові години в період відсутності льоту бджіл при мінімальних висхідних повітряних потоках за швидкості вітру до 4 м/с. Як виняток, допускається проведення обробок удень у похмурі та прохолодні денні години з температурою навколишнього повітря нижче +10°C.
- Заборонено обробку квітучих медоносів і пилконосів в період цвітіння рослин. Обробка квітучих медоносів і пилконосів проводиться в стадіях бутонізації до початку та після закінчення цвітіння рослин.
- Під час застосування засобів захисту рослин в умовах закритого ґрунту обробку проводять увечері після закінчення льоту бджіл.
- Всі проведенні хімічні обробки фіксувати в журналі обліку застосування пестицидів на посівах, у садах, теплицях і інших об’єктах господарства. Журнал заповнюється і ведеться агрономом, бригадиром або іншою особою, яка призначена наказом керівника господарства за відповідальність безпечного застосування хімічних засобів захисту рослин.
Правила для власника пасіки:
- Здійснити реєстрацію пасіки в органах місцевого самоврядування (за місцем проживання фізичної особи або за місцезнаходженням юридичної особи, яка займається бджільництвом).
- Необхідно мати ветеринарно-санітарний паспорт пасіки, який видається територіальним органом Держпродспоживслужби.
- У разі перевезення бджолиних сімей з місця фактичного розташування пасіки, зазначеного під час її реєстрації, власник пасіки або уповноважена ним особа зобов’язаний за два календарних дні повідомити органи місцевого самоврядування, на території яких він планує розмістити пасіку, про дату ввезення та вивезення пасік, надати свої контактні дані (номер телефону та адресу електронної пошти). Пасічник, який не повідомив органи місцевого самоврядування за новим місцем розміщення пасіки про перебування пасіки, бере на себе всі ризики завдання шкоди або загибелі пасіки внаслідок застосування засобів захисту рослин.
- Після одержання повідомлення про майбутню хімічну обробку, пасічник повинен до її початку вивезти пасіку в безпечне місце або ізолювати бджіл у вуликах на термін, передбачений обмеженнями при застосуванні конкретних пестицидів.
- Повідомити власника або користувача земельної ділянки, якщо планується перевезення пасіки до медоносних угідь.
- Для перевезення бджолосімей на медозбір та запилення сільськогосподарських культур на території адміністративного району або за межі області, власнику пасіки необхідно отримати в територіальному органі Держпродспоживслужби ветеринарне свідоцтво за формою № 1.
Захист бджіл від отруєння засобами захисту рослин є важливим завданням для всіх учасників аграрного сектору. Дотримання екологічних підходів, відповідальне використання пестицидів та співпраця між аграріями та бджолярами допоможуть зберегти популяцію цих корисних комах і уникнути можливих негативних наслідків.
Витяг з «Інструкції з профілактики та встановлення факту отруєння бджіл засобами захисту рослин»